בית הכנסת אלשיך בצפת

בית כנסת האלשיך הינו בית כנסת עתיק בצפת המכונה על שמו של רבי משה אלשיך זצ"ל שהתפלל בבית כנסת זה. בית הכנסת ממוקם בעיר העתיקה והוא מכונה בשמות נוספים: "בית הכנסת של בעלי תשובה" ו"כניס אל-אסטובוליה" (בית הכנסת של יוצאי איסטנבול). לבית כנסת האלשיך היסטוריה מפוארת ששורשיה נעוצים בשנות המאה ה-16 ויש אומרים שאף עוד קודם. קראו על תולדותיו של בית הכנסת הצפתי הקדום שעדיין פעיל לתפילות בשבתות ובמועדים ולביקורים של קבוצות תיירים בתיאום מראש.

בית כנסת אלשיך בצפת על שמו של רבי משה אלשיך

רבי משה אלשיך (ה'רס"ז – ה'ש"ס) המכונה האלשיך הקדוש התפלל בבית כנסת זה במאה ה-16 כך לפי המסורת. הוא למד מתורתם של רבותיו: רבי יוסף טאיטאצאק וכן רבי יוסף קארו. האלשיך הקדוש היה שד"ר, פוסק הלכה ודרשן בעיר צפת וכן היה רבו של רבי חיים ויטאל בהלכה ובתלמוד.

הולדתו ותולדותיו

הוא נולד באדריאנופול לאביו חיים ולמד בישיבתו המפורסמת של רבי יוסף קארו, אחר עבר לסלוניקי לישיבתו של רבי יוסף טאיטאצאק.

עלית האלשיך הקדוש לצפת

בשנת ה'רצ"ה עלה האלשיך הקדוש לצפת. שם נתמנה כדיין. בנוסף, עמד רבי משה אלשיך בראשותן של שתי ישיבות, רבי משה אלשיך הוסמך על ידי רבי יוסף קארו רבו וכן הוא בעצמו סמך את רבי יום טוב צהלון.

 

בשנותיו האחרונות נסע לשליחות כשד"ר בטורקיה, פרס וסוריה. ר' משה אלשיך נקבר בבית העלמין בצפת.

ר' משה אלשיך חיבר פירוש על התורה: "תורת משה", כתב פירוש למסכת אבות בשם "יכין משה", פירושים על ספרי נביאים ועל המגילות, פירוש להגדה של פסח ועוד. ר' משה נפטר בצפת ונקבר בבית העלמין בצפת.

כתר תורה בבית כנסת האלשיך

בבית הכנסת שמור כתר תורה קדום המוקדש משנת צד"ק לבית כנסת של בעלי תשובה. נהוג לומר כי הכוונה במושג המוזכר: "בעלי תשובה" הוא לאנוסים שנמלטו מספרד ובהגיעם לצפת חזרו ליהדותם בגלוי.

בשנת 2001 ספר התורה נגנב על ידי גנבי יודאיקה שרצו למכור את הספר היקר. החוליה נתפסה והספר הקדוש הוחזר לארון הקודש בבית הכנסת.

מבנה בית כנסת אלשיך בצפת

לרוחב מבנה בית הכנסת מחזיקות את גג המבנה קמרונות (קירוי קשתי בלבנים). למבנה האדריכלי של הקמרונות מיוחס חוזק מבני רב מה שיתכן ומסביר את הישרדותו של בית הכנסת חרף רעידות האדמה שפקדו את צפת בשנים: 1759 ו-1837. צורת בניה זו של קמרונות בניצב לצלע ההר גרמה לשמירה על המבנה גם בקריסת בתי צפת המדורגים אלו על גבי אלו. בחזית בית הכנסת ישנה כתובת המעידה על כך ששופץ טרם הרעש הגדול, נתון נוסף שמסתבר כי סייע אף הוא להישרדות המבנה הקדוש מבחינה טבעית.

 

בית כנסת האלשיך בצפת הינו בית הכנסת היחיד בעיר ששרד את שתי רעידות האדמה הקשות בהיסטוריה של העיר.

דילוג לתוכן