בית הכנסת "בנאה"

בית הכנסת "בנאה" בצפת מוכר גם בשם בית הכנסת הצדיק הלבן או בית הכנסת רבי יוסי בנאה. מדובר בבית כנסת עתיק יומין שנבנה על ידי עולים מספרד בצפת העתיקה שהייתה מעוז ההתיישבות היהודית. למה קוראים כך לבית הכנסת ומה כוללת ההיסטוריה שלו, על אלו ריכזנו לכם כאן מידע מעניין.

 

תולדות בית הכנסת "בנאה" בצפת

בית הכנסת נבנה במאה ה-15 על ידי עולים מספרד, עוד לפני שהיה גירוש ספרד. העולים מספרד הקימו לעצמם קהילה לכל יוצאי אראגון ובית כנסת זה שימש אותם. צפת שעברה מספר רעידות אדמה משמעותיות, ולכן היו תקופות בהם בית הכנסת היה הרוס כתוצאה מרעידת אדמה. בתחילת המאה ה-19 החלו לשקם ולשפץ את בית הכנסת בני משפחת עבו שקבעו את בית הכנסת כבית כנסת בו הם מתפללים. לשיקום בית הכנסת תרמו אנשים רבים ובהם בני הקהילה הבוכרית והסמרקנדית. עד היום נמצא בבית הכנסת ספר תורה שנתרם על ידי משפחת עבו ובכל שנה בל"ג בעומר המשפחה יוצאת בתהלוכה מבית הכנסת שבצפת אל הר מירון הממוקם בסמיכות, עד לקבר ר' שמעון בר יוחאי.

 

איפה בית הכנסת "בנאה" נמצא?

בסמטה י"א בעיר צפת העתיקה נמצא בבית הכנסת "בנאה". הוא יוסד על שם עולים מצפון ספרד על שם התנא ר' יוסי בנאה. כאשר תבקרו בבית הכנסת תגלו ריהוט אותנטי – ריצוץ בית הכנסת, ספסלי האבן, ארון הקודש ואפילו הבימה, כולם נאמנים למקור.

 

למה בית הכנסת נקרא כך?

לסיבה בשלה בית הכנסת נקרא כך יש שני גרסאות. כך או כך, שתיהן נקשרות למעשה שהיה.

באותה תקופה (המאה ה-15) משל פחה שונא ישראל על היהודים בצפת ובישראל כולה. הוא גזר על היהודים גזירות שונות ומשונות, הכל בכדי להרע להם ויצור עילה לביצוע זממו. באחת הפעמים הוא ציווה על יהודי העיר להביא לפניו תרנגול לבן. באותם ימים לא היה תרנגול לבן דבר נפוץ והיה קשה מאוד להשיג תרנגול שכזה. 

 

יהודי העיר פתחו בחיפושים, שלחו משלחות לערים סמוכות ולא נמצא התרנגול הנדרש. התקרב יום הפירעון ובצר להם פנו יהודי העיר אל ר' יוסף סרגוסי לקבלת עזרה. ר' יוסף ציווה על יהודי העיר להביא את כל התרנגולים הנמצאים בעיר וכך הוא נעמד והתפלל עד שנוצות התרנגולות הפכו ללבנות והיה הדבר לפלא. מאז קראו לר' יוסף סרגוסי "הצדיק הלבן". היהודים ניצלו מגזירת שמד ורווח והצלה עמדו להם.

 

סיפור המופת שהיה בזמן הצדיק ר' יוסף סרגוסי מספיר למה קוראים לבית הכנסת הצדיק הלבן. מסורת אחרת טוענת כי הצדיק התפלל בזמן גזירת התרנגולות על קבר אבא יוסי בנאה ולכן על שמו בית הכנסת נקרא בית כנסת הבנאה מצפת. כך או כך, בית הכנסת קרוי כך על שם הצדיק ר' יוסי בנאה הקבור בסמיכות מקום.

 

בתי כנסת בצפת

העיר צפת זכתה לשכן בה גדולי עולם שלמדו והתפ]תחו בה. בית העלמין העתיק בצפת ידוע כמקום בו טמונים ענקי רוח רבים. עד היום ישנם הרבה בתי כנסת בעיר העתיקה בצפת. חלקם שוקמו מחדש וחלקם השתמרו. בתי כנסת מוכרים הם בית כנסת האר"י הספרדי, בית כנסת האר"י האשכנזי, בית כנסת אבוהב, בית כנסת אלשיך, בית כנסת ר' יוסף קארו, בית כנסת אבריטש, בית כנסת חסידי טשרונביל – שהוא פחות עתיק מבין כולם… העיר צפת מהווה מוקד תיירותי לכל גווני הקשת הישראלית, מסורתיים, חרדים וחילונים. רק מטיול בבית העלמין העתיק בצפת ניתן לראות עד כמה ההיסטוריה של העיר חשובה.  

דילוג לתוכן