רבי אהרון בן שמעון ז"ל, רבה הראשי של צפת

הרב אהרן בן שמעון כיהן כרבה הראשי של צפת וכראש ישיבת "מרן הבית יוסף". הרב אהרן בן שמעון נודע גם כמייסד וראש ישיבת עץ חיים באלג'יר ורבה של קהילת בני ספרד בהונגריה, מאוחר יותר היה גם שליח עיר הקודש צפת בבוכרה. נולד בשנת ה'תר"ך ונפטר לבית עולמו בשנת ה'תש"ט. במאמר הבא נפרט את תולדותיו של הרב הקדוש ונמנה חלק מפועלו בשנות חייו רבות המעש למען יהודי ישראל והתפוצות.

תולדות רבי אהרון בן שמעון ז"ל

שורשים משפחתיים

הרב אהרן בן שמעון נולד בעיר הקודש צפת להוריו: הרב שלמה סאלם בן שמעון ומזל-טוב. 

 

נכדו של הרב מסעוד חי בן שמעון שתרגם את השולחן ערוך לשפה ערבית ספרותית וחיבר ספר בשם "שם חדש" על שמות גטין. בנוסף, חיבר את הספר "כתאב אל אחכאם אל שהעירה פלאהוואל אל שרציה ללא ישראליין" שהוכיח כי יסוד דיני בתי הדין היהודיים בארץ מצרים הוא בתורה. 

 

רבי אהרן בן שמעון הוא נינו של הרב דוד בן שמעון שהיה בעל מחבר ספר "הצוף דבש" וראב"ד העדה המערבית בזמנו. הרב דוד בן שמעון הקים את ועד העדה המערבית בירושלים על מנת לאפשר עצמאות לקהילת המערביים שסבלו ממחסור, מעוני ומדלות. הרב דוד בן שמעון כונה "אבי היתומים ודיין האלמנות" בשל יחסו המסור ודאגתו הבלתי פוסקת לנזקקי העדה המערבית. ידוע היה באישיותו העדינה לצד תקיפותו בכל דבר הקשור בקדושה, בשמירת חומות הדת ובעזרה לרשים ונצרכים. 

ר

בי אהרן בן שמעון גדל אם כן כבן למשפחת תלמידי חכמים, צדיקים ובעלי חסד מהם ינק את המסירות למען בני עמו ואת אהבת התורה.

שד"ר לטובת אחיו בני העיר צפת ויהודים בכל אתר ואתר בארץ ישראל

בשליחות רבני צפת יצא רבי אהרן בן שמעון כשד"ר עבור איסוף תרומות אצל אחיו בגולה. הוא עורר אותם בספרו להם על על המצב הכלכלי הקשה של העדה הספרדית בצפת ומוסדותיה וכן על מצבם הכלכלי הירוד של שאר יהודי ארץ ישראל. 

הפצת התורה וייסוד ישיבות ברחבי הפזורה היהודית בעולם

ידוע כי בכל מקום בעולם אליו הגיע, פעל לייסוד ישיבות על מנת להצמיח תלמידי חכמים וגדולי תורה, שיפיצו ויבססו את יסודות היהדות ועיקרי התורה בקרב בני העם היהודי בכל מקום.

בחזרה לצפת לראשות הישיבה

רבי אהרון בן שמעון חזר לארץ בשנת תרס"א לעיר הולדתו צפת שם נתבקש לכהן כראש ישיבת "מרן הבית יוסף" שנקראה על שמו רבי יוסף קארו – בעל השולחן ערוך.

הישיבה בראשותו המשיכה להתקיים עד לרעידת האדמה גדולה שהחריבה בתי מדרש בעיר. הישיבה שופצה בהמשך על ידי רבי יצחק גויטע שקבע בה מחדש את הישיבה על שמו של רבי יוסף קארו.

לרבנות הראשית בצפת

לאחר כינון מוסד הרבנות הראשית, מונה רבי אהרן בן שמעון לרבה הראשי וכן אב"ד של צפת והגליל.

לאחר פטירתו

כיום מכירים תושבי צפת רחוב על שמו של רבי אהרן בן שמעון זצוק"ל שנקרא על שמו על מנת לשמר את זכרו. רבי אהרן בן יוסף נקבר בשיבה טובה כשהוא מותיר מאחוריו מפעל חיים עשיר ומאות תלמידים שהיו כרוכים אחריו בכל שנות עמידתו בראשות הישיבה. אחיינו, בן אחיו הינו הרב מנצור בן שמעון שנודע כרב ומקובל וכיהן כאחד מרבני ישיבת פורת יוסף המפורסמת. הרב מנצור שהתייתם בגיל 3 גדל אצל דוד הרב אהרן בן שמעון שגידלו לתורה, ליראת שמים ולמוסר.

 

דילוג לתוכן