רבי יוסף קארו

ר' יוסף קארו מצפת הוא מחבר ספר שולחן ערוך והוא ידוע כצדיק החכם בתורת הנגלה והנסתר. הוא היה בעל מופת ורבים היו באים לצפת לקבל את פסקיו וברכותיו. הוא מכונה גם הבית יוסף, מרן והמחבר

 

תולדות חיי ר' יוסף קארו

ר' יוסף קארו נולד בשנת ה'רמ"ח בטולדו שבספרד לאביו הרב אפרים. בגיל קטן עבר עם משפחתו לארץ אחרת בעקבות גירוש ספרד. הם עברו מליסבון שבפורטוגל לקושטא המפורסמת שם אביו נפרט וכך הוא עבר לגור בבית דודו שגדיל אותו כילדיו. בהמשך הוא עבר לאנדריאונופל שם התחתן עם בת ר' חיים אלבלג. הוא זכה להערכה רבה וכיבדו אותו להיות מרבני העיר.

 

מצב יהודי ספרד

בזמן בו ר' יוסף קארו נולד מצב יהודי ספרד רגוע. היהודים קרובים ומכובדים גם בחצר המלכות. אימת האנקוויזיציה מרחפת אך היא לא מיושמת בכל שטחי ספרד וכך יהודים חיים ברוגע ושלווה. בשנת 1491 ר' יוסף לומד בבית המדרש של ר' יעקב בי רב שם מכירים בכשרונותיו. הרבנים המפורסמים באותה תקופה הם ר' יצחק אברבנאל, ר' יצחק עראמה ורבי אברהם זכות.

 

גירוש ספרד

ב-1492 יהודי ספרד מגורשים ונפסק תור הזהב. משפחת קארו עוברת לפורטוגל אך כעבור ארבע שנים גם מלך פורטוגל על גירוש יהודי עירו וכך המשפחה ממשיכה לנדוד לתורכיה. בשנת 1496 משפחת קארו מגיעה לקושטא שבתורכיה שם ר' יוסף החל את עבודתו התורנית. הוא כותב הערות לספר "היד החזקה" של הרמב"ם וכבר אז מתחילים לכנות אותו כ"מרן".

 

מעבר לאנדריאנופול

בשנת 1508 ר' יוסף קארו עובר לגור באנדריאונופול. הוא מונה שם לכהן כראש ישיבה, מתחתן עם בת ר' חיים אלבלג ומתפרסם כרב גדול בתורה ובחוכמה. אשתו לא זכתה לאריכות ימים וכבר לאחר תקופה קצרה היא נפלה למשכב והלכה לעולמה. ר' יוסף קארו נשאר אלמן עד שהתחתן עם בת ר' יצחק סבע המיוחסת.

 

מעבר לבולגריה

לאחר נישואיו עבר לבולגריה שם החל לכתוב את ספרו  הבית יוסף. כתיבת הספר ערכה 20 שנה ובזמן הזה ר' יוסף קארו מצפת ייסד ישיבה בבולגריה, בה הפיץ את תורה ותלמידים שהפיצו את תורתו בכל קצוות הארץ לאחר מכן.

 

תקופת נדודים

לצורך כתיבת הספר ר' יוסף קארו נזקק לספרים ומקורות שונים. לצורך כך הוא החל לנדוד בין ערים שונות. הוא הגיע לצורך כך לקושטא וסלוניקי, שם פגש גדולי ישראל כמו ר' שלמה אלקבץ ור' שלמה מולכו – על תקופת הנדודים ועל תגליותיו בה הוא כתב את חיבורו "מגיד מישרים".

 

עלייה לארץ ישראל

בשנת 1536 מחליט ר' יוסף קארו לעלות לחון את עפר ארץ ישראל וכך, לאחר שנה של נדודים וטלטולי דרכים, הוא מגיע לארץ ישראל דרך הים. הוא מתיישב בעיר צפת הקדושה. באותו זמן צפת היתה מעוז רוחני ועיקר ההתיישבות היהודית התרכזה סביבה. העיר צפת היתה נוחה לחקלאות וכך הרבה מגורשי ספרד בחרו להתיישב בה ועסקו בחקלאות הארץ. בצפת ר' יוסף קארו המשיך לעסוק בחיבור ספרו הבית יוסף.

 

הוא הופך לאבא ולאחר הלידה אשתו  השניה נפטרה. הוא נישא לבת ר' זכריה אשכנזי וזמן לא רב לאחר מכן נולד בנו השני. ר' יוסף קארו מתפרסם כחכם וצדיק, נוהרים אליו רבים ועד היום ניתן להנות מכתביו שהותיר כשהתכתב עם צדיקים וגאוני עולם כמו האר"י הקדוש, הרידב"ז, השל"ה ועוד.

 

ספריו זכו להכרה בכל תפוצות היהדות, גם בקרב הספרדים וגם בקרב האשכנזים. ישנן הלכות בהן הרמ"א ביקר אותו ובמקרים כאלו נוהגים בני אשכנז כדעת הרמ"א.

דילוג לתוכן